Selection Criteria

2017-2018 - FR / NL

Belgian Climbing Team 2018

Age Category

Youth B Female

 

 

 

 

Youth B Male

 

 

 

 

 

Youth A Female

 

 

 

 

 

Youth A Male

 

 

 

 

Junior Female

 

  

 

Junior Male

 

 

 

 

Senior Female

 

 

 

 

 

 

Senior Male

 

 

 

 

 

 

Paraclimbing

 

Boulder

Lucie Watillon (Team Moondo)

Nore Pellens (Klimax)

Tine Walraevens (Vertical Thinking)

Pauline Oury (Escal'Pades)

 

Jasper Van Malderen (Klimax)

Hannes Van Duysen (Vertical Thinking)

François Mertens (Entre Ciel et Terre)

Ties Vancraeynest (Klimax)

Arthur Bouquet (Vertical Thinking)

 

Lucie Delcoigne (Rêvolution Climbing Team)

Marie Colot (Escal'Pades)

Lisa Hardiquest (Stone Climbing Factory)

Ine van Zegbroeck (Klimax)

Camille De Wit (Klimclub Hungaria)

 

Luca Ferrari (Stone Climbing Factory)

Lionel Bauduin (Brussels Monkeys Climbing)

Mats Vancraeynest (Klimax)

 

 

Elfe Claes (Klimax)

Laure-Anne Stevens (Klimax)

  

 

Lukas Franckaert (City Lizard)

Brecht Wittoek (Klimclub Hungaria)

Louis Debrulle (Stone Climbing Factory)

Harold Peeters (Rêvolution Climbing Team)

 

Chloé Caulier (Stone Factory Climbing)

Lucie Delcoigne (Rêvolution Climbing Team)

Marie Colot (Escal'Pades)

Elfe Claes (Klimax)

Héloïse Doumont (Rêvolution Climbing Team)

Céline Cuypers (Klimax)

 

Loïc Timmermans (Stone Climbing Factory)

Nicolas Collin (Stone Climbing Factory)

Stéphane Hanssens (Rêvolution Climbing Team)

Simon Lorenzi (Rêvolution Climbing Team)

Lukas Geukens (Klimclub Hungaria)

Lukas Franckaert (City Lizard)

 

-

Lead

Lucie Watillon (Team Moondo)

Pauline Oury (Escal'Pades)

Silke Dewitte (Klimax)

Nore Pellens (Klimax)

 

Ties Vancraeynest (Klimax)

Hannes Van Duysen (Vertical Thinking)

Arthur Bouquet (Vertical Thinking)

Jasper Van Malderen (Klimax)

 

 

Morgane Daele (Rêvolution Climbing Team)

Zara Cooreman (Brussels Monkeys Climbing)

Charlène Tilborghs (Klimax)

Ine Van Zegboeck (Klimax)

Camille De Wit (Klimclub Hungaria)

 

Luca Ferrari (Stone Climbing Factory)

Aiko Herbos (Klimax)

Mats Vancraeynest (Klimax)

Lionel Bauduin (Brussels Monkeys Climbing)

 

Laure-Anne Stevens (Klimax)

Elfe Claes (Klimax)

Cathinka Tilborghs (Klimax)

 

Sven Lempereur (Rêvolution Climbing Team)

Lukas Franckaert (City Lizard)

Louis Debrulle (Stone Climbing Factory)

Harold Peeters (Rêvolution Climbing Team)

 

Anak Verhoeven (Klimax)

Chloé Caulier (Stone Factory Climbing)

Héloïse Doumont (Rêvolution Climbing Team)

Céline Cuypers (Klimax)

 

 

 

Loïc Timmermans (Stone Climbing Factory)

Nicolas Collin (Stone Climbing Factory)

Simon Lorenzi (Rêvolution Climbing Team)

Sébastien Berthe (Rêvolution Climbing Team)

Stéphane Hanssens (Rêvolution Climbing Team)

Sven Lempereur (Rêvolution Climbing Team)

 

Women RP3

Elodie Orbaen (Stone Climbing Factory)

Women AL1 (Seating)

Pavitra Vandenhoven (Klimax)

Male AL2

Frederik Leys (Klimclub Hungaria)